• info@videofly.sk
  • +421 905 422 702

Koľko stojí trojminutové video?

  • -

Koľko stojí trojminutové video?

Takú otázku dostávam dosť často, ale ľudia si neuvedomujú, že takýto cenník neexistuje. Cena videa sa totiž neodvíja len od jeho dĺžky, ale hlavne od veľa iných faktorov.

Cena sa môže pohybovať už od 100€, možno aj menej až po niekoľko tísíc Eur. Možno si niekto povie, že za 100 € to je amatarizmus, ale ak niekto potrebuje natočiť to, že 3 minúty bude rozprávať súvisle na kameru, k tomu sa priložia možno nejaké fotky a poprípade titulok, tak takéto video sa dá urobiť aj za takúto sumu.

Potom je tu ale aj reklamné video, kde chce mať klient dokonalé obrázky, svetlo, zvuk a skrátka všetko. Takéto video potom potrebuje hlavne nápad a ten treba tiež zaplatiť a je veľakrát na nezaplatenie :-). No a potom niekto napíše scenár čo sa vlastne bude diať, nastupuje produkcia ktorá zoženie ľudí režiséra, kameramana, ostriča, osvetlovača, zvukára, technika, rekvizitára, šoféra, strihača, grafika a x ďalších. Naozaj na takomto videu sa môže podieľať štáb 10-20 ľudí. Potom treba zaplatiť štúdio, alebo pri natáčaní vonku zasa treba čakať na počasie, dobré svetlo, východ/západ Slnka a podobne. No a keď sa veci natočia, potom sa v strižni strihajú a niekoľko krát sa to celé upravuje k dokonalosti, upravujú sa farby, pridávajú efekty a dllllho sa špekuluje ako to urobiť, aby to bolo perfekné. Asi uznáte, že toto sa za 100e robiť nedá. Ale asi tiež uznáte, že nie každá firma potrebuje až takúto dokonalosť a tiež nie každá si to aj môže dovoliť.

Našťastie existujú aj varianty medzi týmito dvomi príkladmi. Poďme sa teda pozrieť, čo má na cenu vplyv a čo môže klient ovplyvniť:

  • Agentúra, či priamy dodávateľ? Treba rátať s tým, že ak zadáte výrobu agentúre, tak cena bude o ich províziu vyššia. Bežné firemné marketingové videá však nemá obvykle problém zvládnuť aj malý dodávateľ.
  • Veľkosť firmy dodávateľa- malá firma má samozrejme menšie réžie ako väčšia, ale väčšia zasa môže mať väčšie technické možnosti.
Mediálna agentúra
kameraman

Počet ľudí v realizačnom štábe. Niektoré videá dokáže jeden človek vymyslieť, natočiť aj zostrihať sám, to býva obvykle najlacnejšie. Pokiaľ sa však jedná o nejaké špeciálne veci či už pri natáčaní, alebo efekty pri strihu, mali by už nastupovať špecialisti. Koľko a akých, záleží od daných požiadaviek, ktoré obvykle stanovuje klient.

Účinkujúci - ak chcete aby vo videu vystupovali nejaké osoby, tak by s nimi mala byť spísaná dohoda. Dnes pod hrozbou GDPR je to silne aktuálne a to aj vtedy, ak sa jedná o zamestnanca. Ten býva obvykle najlacnejší, poprípade to robí za  "Ďakujeme že to pre firmu urobiš" . Často to ale býva spojené s tým, že pred kamerou nevie povedať súvislú vetu. Potom prichádza možnosť niekoho si na toto najať a ten stojí určite viac. Ak sa jedná o známu osobnosť tak ešte o to viac. No vieme aj z menej skúsených, urobiť slušných hercov :-).

herec Charlie

Komentár- niekedy je k videu potrebný komentár. V prvom rade je to otázka textu, ak ho sami vymyslíte, je to bezplatné. A potom ten komentár niekto musí narozprávať. Nie je to úplne najjednoduchšie aby to znelo prirodzene, ale niekedy to dokáže aj niekto z firmy. Ak nie potom treba zaplatiť profesionála. Tu ešte záleží aj na tom, či to bude zavesené len na internete, alebo video pôjde v televízii. Niektorí si totiž nechajú platiť za obmedzené vysielacie licencie na určitú dobu a za reklamné licencie sa určite platí viac ako za publicistické. A potom je tu ešte nahrávacie štúdio, niekedy sa dá komentár nahrať priamo na mieste natáčania na kameru, ale niekedy si to vyžaduje zvukovýrobu v nahrávacom štúdiu predovšetkým kvôli hluku, čo samozrejme treba zaplatiť.

Hudba- výhodou videa je, že dokáže spojiť video a hudbu čo výrazne umocňuje emócie a emócie predávajú. Preto je dôležité vybrať dobrú hudbu. Neznamená to, že treba zaplatiť orchester :-), ale dôležité je, aby sa hudba hodila k videu a vystihovala atmosféru. Existujú ľudia, ktorí vám hudbu urobia na mieru, tak ako fotograf fotky. Toto je samozrejme najdrahšie, ale nemusí stáť tisíce. Vlastne omyl, najdrahšie je, ak chcete použiť nejaký hudobný hit pre svoje účely. Tam sa platí veľa a obvykle len na obmedzenú dobu. Podľa mňa najprijateľnejšou variantou je výber hudby z mediabanky. Je tam pomerne dosť dobrej hudby na výber a ceny sú už od 20€. Existujú aj varianty "zadarmo" a sú legálne :-D. Ak zverejňujete video na youtube, tak ten vám poskytne svoju mediabanku, v ktorej si môžete vybrať a použiť hudbu bezplatne. Dá sa vybrať, ale nie až tak dobre ako v tých platených. A ešte existuje jedna varianta a to použiť hudbu rôznych amatérskych autorov, zverejňujúcich svoje diela na youtube, ale aj iných kanáloch. Pozor ale, musia na to vyslovene upozorňovať, že s takým využitím súhlasia. Obvykle toto podmieňujú len tým, že pod video umiestnite link na ich kanál.

Grafické efekty- to znamená, ak budete chcieť aby sa vo videu niečo nakreslilo, zjavili sa tam čiaročky či gôlôčky a podobné okrasné vecičky, tak toto vyzerá určite dobre, ale treba rátať s tým, že grafiku robia naozaj špecialisti, lebo je to pomerne náročná vec a tiež býva dosť drahá.

Schválenie a úpravy- ak existuje scenár- potom je obvykle schválený a posudzuje sa len či výsledok zodpovedá scenáru. Ak nie, mal by dodávateľ urobiť úpravy na vlastné náklady. Ak scenár neexistuje, klient nezadal presnú predstavu a vyžaduje zmeny na videu z dôvodu, že výsledok sa mu nepáči, potom je už len na dohode či si za toto doplatí. Obvykle ak sa jedná o drobné kozmetické úpravy, tak sa to rieši v dohodnutej cene. Ak chce aby sa vymenila napríklad podkladová hudba, tak toto môže byť spojené s celkovým prestrihaním videa, pretože napríklad rýchla hudba vyžaduje viac strihov a pomalá menej.

Každému sa snažím na začiatku vysvetliť, aby si najskôr ujasnil, aký má mať video účel a akým spôsobom bude šírené. Oveľa väčší význam má jednoduché video, ktoré je ale dobre propagované, ako super umelecké drahé dielo, ktoré nikto neuvidí. Je veľmi málo pravdepodobné, že ak natlačíte do videa ktoré umiestnite na youtube kopec peňazí, že sa bude šíriť samo. Určite zabudnite na prístup - "chcem video, dám do neho veľa peňazí a musí to byť dobré...", alebo naopak- "všetci majú videá, musíme mať aj my, ale nech to stojí max 100€...". Takto to určite fungovať nebude.

No takže, už je vám asi jasné, že s tým videom to nie je také jednoduché ako to niekedy vyzerá, ale keď sa to dobre vymyslí, tak je to to najlepšie čo dnes v marketingu máte k dispozícii.

 


Sledujte aj náš videokanál na youtube, časom pribudne aj zoznam videokomentárov.